Online Kimya Özel Dersi Al

ÜCRET

KONU

TARİH

Tablo 4 Hakkında ÖSYM Açıklamaları

YKS-Klavuzu-ve-tabloları

Tablo 3 ve Tablo 4 Nedir?

Tablo 3 ve Tablo 4, tercih yaparken kullanılan tablolardır. Bu tablolarda, bütün üniversiteler ve bölümler, geçen sene bu bölümlere yerleşen öğrencilerin paunları ve sıralamaları ve daha fazlası vardır.

Tablo 3 ve Tablo 4, 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzunda yer alır. Bu tabloları hemen görmek için aşağıdaki butanlara tıklayabilirsin.

Tablo 4 Nerededir?

Tablo 4, ÖSYM tarafından yayınlanan ve YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU‘nda yer alan ve klavuzun 159. sayfsında başlayan bir tablodur.

Tablo 4’te Ne Var?

Bu tabloda, “Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları” yani 4 yıllık fakülteler vardır. Bir başka ifade ile SAY, EA, SÖZ veya DİL puanı ile gidilebilecek okullar bu tablodadır.

Tablo 4 Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tablo 4 (Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları) için gerekli açıklamalar:

 1. Bu tabloda yükseköğretim kurumları ve programları için belirtilen kontenjanlar ve koşullar Yükseköğretim Kurulunca saptanmıştır. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz sayılır; bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız yapılmaz.
 2. Bir programı tercih listenize alırken şu noktaları göz önünde tutmanız gerekir:

  a) Tercih etmek istediğiniz programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olmayı engelleyici bir bedensel veya ruhsal engeliniz bulunmamalıdır. Bazı yükseköğretim programları bu programa yerleştirilen adaylardan, tam teşekküllü hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu isteyebilir. Örneğin, her iki
  gözün toplam görmesi en az 10/10 olmayan ve renk algılama bozukluğu olan görme engellilerin Sınıf Öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmamaktadır.

  b) Tercih etmek istediğiniz programdaki öğrenim sırasında ve programın hazırladığı meslekte başarılı olabilmeniz için gerekli becerilere sahip olmanız gerekir. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir, bu beceriye sahip olmayanlar güçlüklerle karşılaşabilirler.

  c) Tercih etmek istediğiniz programdaki öğretim yabancı bir dilde yapılıyorsa, bu yabancı dilde belli bir yeterliğe ulaşmış olmanız gerekir. Yabancı dili yeterli olmayanlar öğrenimleri sırasında güçlüklerle karşılaşabilirler.
 3. Tabloda yer alan bir programın açılmaması ya da yasama, yargı, yürütme organlarının veya Yükseköğretim Kurulunun kararı ile veya diğer zorlayıcı bir nedenle kapatılması halinde o program için yapılan tercihler işleme konulmaz.
 4. Bu kılavuzda belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programın bağlı olduğu kurum ve adı yasal düzenlemelerle değiştirilecek olursa o programa yerleştirilen öğrenciler, programın yeni adı ile bağlandığı kurumun öğrencisi sayılacak ve kendilerinden yeni kurumun kurallarına uymaları istenebilecektir.
 5. Yükseköğretim kurumları, gerekli gördükleri takdirde, belli bir kod numarası ile tanımlanan bir programı, iki veya daha fazla uygulama grubuna ayırabilirler. Bu husustaki düzenleme, ilgili kurumun yetkili organının kararı ile yapılır.
 6. Tablo 4’ün En Küçük Puan ve Başarı Sırası sütunlarında kullanılan kısaltmalar (semboller) aşağıda açıklanmıştır:

  En Küçük Puan sütununda;
  a) 2020-YKS’de yeni açılan yükseköğretim programlarının En Küçük Puan sütununda (- – – -) işareti bulunmaktadır.
  b) 2020-YKS’de puan türü değişen yükseköğretim programlarında (* * * *) işareti bulunmaktadır.
  c) 2019-YKS’de kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan yükseköğretim programlarında ise En Küçük Puan sütununda hiçbir işaret bulunmaz.

  Başarı Sırası sütununda;
  a) 2020-YKS’de yeni açılan ya da 2020-YKS’de puan türü değişen programların başarı sırası sütununda (…) işareti bulunmaktadır.
  b) 2019-YKS’de kontenjanı merkezî yerleştirme ile dolmayan programların başarı sırası sütununda hiçbir işaret bulunmaz.

  Başarı sırası veya puan sütünu ile ilgili olarak bakınız: Tablo 3 ve Tablo 4 Kullanımı Hakkında Uyurı
 7. Yükseköğretim kurumunun Mütevelli Heyeti tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burs koşulları, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Adayların merkezi yerleştirme için yükseköğretim programları tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.
 8. Uzaktan Öğretim programlarının diplomalarında “uzaktan öğretim” ibaresi yer alacaktır.
 9. Birden fazla baraj puanı koşulu bulunan programlarda yerleştirme işlemlerinde yüksek olan puan dikkate alınır.

Tablo 4’ün Görünüm Özellikleri

Sütun Sayısı

Bu tablodaki bilgiler, 22 sütun hâlinde düzenlenmiştir.

Sütunların İçerikleri

Tablodaki herbir sütünun içeriği şöyledir:

 • Sütun 1 – PROGRAM KODU (1): Yükseköğretim programlarının kodları
 • Sütun 2 – PROGRAM ADI (2): Üniversitenin adı (Kırmızı ve büyük harfler ile), iniversitenin adının yanında ve parantez içinde bulunduğu şehir ve türü (vakıf/devlet), programın bağlı olduğu yüksekokulun adı (koyu harflerle) ve ön lisans programının adı
 • Sütun 3 – ÖĞR. SÜRE (3): Programın öğretim süresi
 • Sütun 4 – PUAN TÜRÜ (4): Programın puna türü
 • Sütun 5 – GENEL KONT. (5): Programın genel kontenjanı
 • Sütun 6 – OK. BİR KONT. (6): Programın okul birincisi kontenjanı
 • Sütün 7 – MEB: Belli koşulları sağladığı takdirde, Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) burslu statüde destek verilecek öğrenci sayısını göstermektedir
 • Sütun 8 – ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR (8): Programla ilgili özel koşul ve açıklamaları (Bu koşul ve açıklamalar birer numara ile gösterilmiştir. Bu numarların anlamış şu yazımızda açıklanmıştır.)
 • Sütun 9 – 2019-YKS 0,12 BAŞARI SIRASI (9): 2019 yılında, bu programa yerleşen en düşük puanlı adayın sıralaması
 • Sütun 10 – 2019-YKS EN KÜÇÜK PAUN (10): 2019 yılında, bu programa yerleşen en düşük puanlı adayın puanı
 • Sütun 11 – P. DR. SAYI (11): Programdaki Profesör Doktor ünvanına sahip hoca sayısı (yabancı uyruklular hariç)
 • Sütun 12 – D. DR. SAYI (12): Programdaki Doçent Doktor ünvanına sahip hoca sayısı (yabancı uyruklular hariç)
 • Sütun 13 – DR. ÖĞR. ÜYE SAYI (13): Programdaki Doktor ünvanlı öğretim üyesi sayısı (yabancı uyruklular hariç)
 • Sütun 14 – GRV (14): Programdaki öğretim görevlisi sayısı (yabancı uyruklular hariç)

  ÖSYM’nin notu: Yüksekokul altındaki programlar, yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının programları ile KKTC uyruklu, İkinci Öğretim, Açıköğretim, Uzaktan Öğretim, Çift Diploma (UOLP, Suny vb.), MTOK, Devlet üniversitelerinde Türkçe ve yabancı dilde olan programlardan yabancı dilde olanların, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu ve İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkesi programları ile eğitim-öğretime başka yükseköğretim kurumunda devam eden programlarda Öğretim Üyesi sayısına ilişkin bilgi verilmemiştir. Görevlendirme (GRV) sütununda “*” işareti bulunan programlarda eğitim-öğretim, mevcut kadronun yanı sıra bir kısım öğretim üyesi görevlendirmeleri ile sürdürülmektedir. (Öğretim üyesi bilgileri, 03.07.2020 tarihi itibarıyla Yükseköğretim Bilgi Sisteminde (YÖKSİS) mevcut olan bilgilerdir.)

 • Sütun 15 – AKREDİTE (15): Akreditasyon bilgisi (Akreditasyon Kuruluşları’nın listesi bu kılavuzun ileri sayfalarında yer almaktadır.)
 • Sütun 16 – TUS TT1 (16): Programdan mezun olan öğrencilerin TUS Temel Tıp Bilimleri sınavından aldığı puanların ortalaması (Bu alan Tıp Fakültesi Mezunları için geçerlidir.)
 • Sütun 17 – TUS TT2 (17): Programdan mezun olan öğrencilerin TUS Temel Tıp Bilimleri sınavından aldığı puanların ortalaması (Bu alan Tıp Dışı Meslekler için geçerlidir.)
 • Sütun 18 – TUS KTP (18): Programdan mezun olan öğrencilerin TUS Klinik Tıp Bilimleri sınavından aldığı puanların ortalaması
 • Sütun 19 – DUS (19): Programdan mezun olan öğrencilerin DUS sınavından aldığı puanların ortalaması
 • Sütun 20 – AB AYP (20): Programdan mezun olan öğrencilerin Adalet Bakanlığı Adli Yargı sınavından aldığı puanların ortalaması
 • Sütun 21 – KPSS-1 (21): Programdan mezun olan öğrencilerin 2019 yılı Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden hesaplanan puanların ortalaması (KPSSP1, KPSSP2, KPSSP3 puanlarının ortalamasıdır.)
 • Sütun 22 – KPSS-2 (22): Programdan mezun olan öğrencilerin 2019 yılı KPSS121 Puan ortalaması

Tablo 3 ve Tablo 4 İçin ÖSYM Uyarısı

Bu iki tablo ile tercih yaparken, geçen seneki puan ve sıralmaları etkileyecek bazı durumlar hakkında ÖSYM’nin yaptığı uyarıyı anlaşılır bir dille aşağıdaki bağlantıda verdim.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

2 yorum “Tablo 4 Hakkında ÖSYM Açıklamaları”

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>