MEB Bursu Hakkında Herşey – YKS


YKS Üniversite Kontenjanları Klavuzu 2020

Bu yazı, 2020 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU’nda MEB Bursu bilgisi verilen bölümden derlenmiştir.

Meb Bursu Kimlere Verilecek?

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Bakanlığımızca belirlenen;

 • Özel Eğitim Öğretmenliği,
 • İngilizce Öğretmenliği,
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği,
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,
 • Türkçe Öğretmenliği,
 • Fen Bilgisi Öğretmenliği,
 • Okul Öncesi Öğretmenliği,
 • Arapça Öğretmenliği,
 • Almanca Öğretmenliği,
 • Matematik Öğretmenliği ve
 • Kimya Öğretmenliği

programlarını (branşlarını) ilk beş tercihinde kazanan ve Bakanlığımızca belirlenen kontenjana giren beşbin (5.000) öğrenciye burs verilecektir.

Resmi Anadolu Öğretmen Liselerinden mezun olup, ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

Meb Bursunu Hangi Kurum Ödeyecek?

Bakanlığımız bursu, 06/03/2004 tarih ve 25394 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5102 sayılı Kanun ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Yönetmelik çerçevesinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce ödenecektir.

Burs Kazananlar Nerede Duyurulacak?

2020-2021 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler, Bakanlığımızca ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce ilan edilecektir.

Meb Bursu Kontenjanı Kaç Kişidir?

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, Bakanlığımızca belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında (Tablo 4’te MEB sütunu 7’de) gösterilmiştir.

Meb Bursu Almak İçin Aranan Şartlar

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar aranacaktır.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. 22 yaşını geçmemiş olmak (1998 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),
 3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
 4. ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,
 5. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
 6. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

1 yorum: “MEB Bursu Hakkında Herşey – YKS”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>