YKS Yerleştirme Puanı Hakkında Herşey


YKS Sınavı 2021

YKS Yerleştirme puanı kısaca, bizim sınav sonuç kağıdında gördüğümüz puandır. Okumaya devam edin.

YKS Yerleştirme Puanı (Y-Puan) Nedir?

Sevgili öğrencim, “yerleştirme puanı”, senin YKS sınavından aldığın asıl puandır. Yerleştirme puanı, adından da anlaşılacağı gibi, sınav sonuç kağıdında gördüğün ve tercih yaparken kullanacağın puandır.

Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yerleştirme puanın, hesaplanan TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanının 0,12 katı ilave edilerek bulunur. Bu ilave yapıldıktan sonra hesaplanan puanların Y-TYT, Y-SAY, Y-EA, Y-SÖZ ve Y-DİL olarak adlandırılır yani yerleştirme puanlarındır.

Ortaöğretim Başarı Puanının nasıl hesaplandığını merak ediyorsan aşağıdaki bağlantıya tıklamalısın.

Y-TYT (TYT Yerleştirme Puanı)

Hesaplanan TYT puanın 150 ve üzeri ise, bu puana ortaöğretim başarı puanının 0,12 katı eklenir ve TYT yerleştirme puanın ortaya çıkar. Bu puanını, sadece TYT puanı ile öğrenci alan üniversiteleri tercih etmek için kullanabilirsin.

Y-SAY (Sayısal Yerleştirme Puanı)

Hesaplanan TYT puanın en az 150 ise ve hesaplanan SAY puanın da en az 170 ise, SAY puanına ortaöğretim başarı puanının 0,12 katı eklenir ve SAY yerleştirme puanın ortaya çıkar. Bu puanı, sadece SAY puanı ile öğrenci alan üniversiteleri tercih etmek için kullanabilirsin.

Y-EA (Eşit Ağırlık Yerleştirme Puanı)

Hesaplanan TYT puanın en az 150 ise ve hesaplanan EA puanın da en az 170 ise, EA puanına ortaöğretim başarı puanının 0,12 katı eklenir ve EA yerleştirme puanın ortaya çıkar. Bu puanı, sadece EA puanı ile öğrenci alan üniversiteleri tercih etmek için kullanabilirsin.

Y-SÖZ (Sözel Yerleştirme Puanı)

Hesaplanan TYT puanın en az 150 ise ve hesaplanan SÖZ puanın da en az 170 ise, SÖZ puanına ortaöğretim başarı puanının 0,12 katı eklenir ve SÖZ yerleştirme puanın ortaya çıkar. Bu puanı, sadece SÖZ puanı ile öğrenci alan üniversiteleri tercih etmek için kullanabilirsin.

Y-DİL (DİL Yerleştirme Puanı)

Hesaplanan TYT puanın en az 150 ise ve hesaplanan DİL puanın da en az 170 ise, DİL puanına ortaöğretim başarı puanının 0,12 katı eklenir ve DİL yerleştirme puanın ortaya çıkar. Bu puanı, sadece DİL puanı ile öğrenci alan üniversiteleri tercih etmek için kullanabilirsin.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

7 yorum “YKS Yerleştirme Puanı Hakkında Herşey”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>