Yönetim Paneli Nedir?

 

Bu yazıda internet siteleri için geliştirilen yönetim panelleri hakkında bilgi verilmiştir.

Yönetim Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilindiği gibi internet siteleri bir takım kodlar ile tasarlanır ve sitelerde değişiklik yapmak için bu kodların yeniden düzenlenmesi gerekir. Bu da doğal olarak bir kod bilgisi gerektirir. İşte yönetim panelleri burada devreye girer. Bir yönetim paneli, kod bilgisine ihtiyaç duymadan, bir internet sitesinin güncellenmesi sağlayan bir uygulamadır. Kısacası, web tasarımcı olmasanız bile, internet sitenizi dilediğiniz gibi yönetebilmenizi sağlar. Bu da, site güncellemeleri için hem zaman hem de para tasarrufu yapmanızı sağlar.

Yönetim paneli de aslında, sadece şifreyi bilenlerin girebileceği bir internet sitesidir ve amacı asıl siteyi yönetmektir.

Yönetim panellerine, “admin-panel” veya “dashboard” da denilmektedir.

Yönetim Paneline Nasıl Girilir?

Yönetim paneline de sitenize girer gibi web tarayıcınızdan girilir ve genellikle, site adresinin sonuna bir / işareti ve sonrasında yönetim panelinin adı (yolu veya dizini de denir) yazılarak girilir. Yani şablon, “www.siteadi.com/yonetimpaneliadi” şeklindedir. Yönetim panellerinin adı tamamen paneli yazan kişinin tercihine bağlıdır. Ama genellikle yönetim paneli tasarlayan yazılımcılar, yönetim panellerine, “admin”, “yonetim-paneli” gibi isimler verirler.

Web tarayıcınızda yönetim panelinin yolunu yazarak giriş yaptığınızda, sizi bir form karşılar. Bu formda, sizden kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenir. Bu bilgileri doğru olarak giren herkes yönetim paneline girmiş olur.

Yönetim Panellerinin Özellikleri Nelerdir?

Bu soru daha çok “Cep telefonlarının özellikleri nelerdir?” sorusuna benzer. Nasıl ki cep telefonlarının bir çok ortak özelliği olmakla beraber, her cep telefonunun kendine ait özellikleri de vardır, aynen bunun gibi, yönetim panellerinin de ortak olan ve tasarlayıcısına bağlı olarak değişebilen bir çok özelliği vardır.

Genellikle, sitenize içerik eklemek ve silmek, her yönetim panelinin temel özelliklerindendir. Bunun dışında, yönetim panelleri, sitenin türüne göre değişebilen bir çok özellik de barındırabilir. Örnek vermek gerekirse, kullanıcı veya yönetici yetkilendirmesinden tutun da, yorumların kontrolü, siparişlerin kontrolü, site trafiğinin takibine kadar bir çok özellik barındırabilirler.


--- YAZININ SONU ---
İlgili Yazılar


- Hosting Nedir?

- Domain ve DNS Nedir?

- Sitemi Teslim Aldıktan Sonra Başka Bir Ödemem Olacak mı?

- Siparişim Alındı. Şimdi Ne Olacak?

- Mobil Uyumlu (Responsive) Site Ne Demektir?

- Anahtar Teslimi Site Ne Demektir?

- SiteCenneti.com ‘dan Satın Alınan Siteler Yönetim Panellidir

- SiteCenneti.com ‘dan Anahtar Teslimi Bir Site Satın Alma Süreci
Yazı Bilgileri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir