1.3 WordPress ve Lisans Koşulları – GPL


wordpress tema yapımı

Herkesin kullanabileceği bir WordPress teması geliştirmek için, temanız GNU Genel Kullanım Lisansı (GPL)’na sahip olmalıdır. Bu lisans, WordPress’in kullandığı lisanstır. ( GPL: General Public License )

GPL’in Sağladığı Temel Özgürlükler

WordPress’in açık kaynak kodlu bir yazılım olmasının ve özgürce paylaşılabilmesinin altında yatan tılsım, GPL lisansında gizlidir. Bir yazılımın GPL lisansına sahip olması, aşağıdaki özgürleri sağlar:

  • Yazılımı, istediğiniz her türlü amaç için kullanabilirsiniz, yani ticari amaçla da kullanabilirsiniz.
  • Yazılımı, istediğiniz gibi değiştirip amacınıza uygun hale getirebilirsiniz.
  • Yazılımı, istediğiniz kadar kopyalayıp dağıtabilirsiniz.
  • Yazılımı, yaptığınız değişiklikler ile birlikte çoğaltıp dağıtabilirsiniz.

Her Durumda Ücretsiz Olma

GPL lisansına sahip bir yazılımdan türetilen bütün diğer yazılımlar da, ekstra koşullar kabul etmeksizin aynı özgürlüğe sahip olurlar.

WordPress Temam GPL Lisanslı Olmak Zorunda mı?

Eğer, temanızı dağıtmak gibi bir amacınız yoksa, bir GPL lisansına da gerek yoktur. GPL lisansı, sadece genel kullanıma açılan, başkalarıyla paylaşılan yazılımlar için kullanılır.

Eğer, temanızı, WordPress’in tema arşivinde yayınlamak gibi bir niyetiniz varsa, bu durumda temanız, kullandığınız CSS ve resimler de dahil olmak üzere, %100 GPL lisansı altında olmak zorundadır. Yani, herkes dilediği gibi temanızı kullanıp değiştirebilmelidir.DERSİN SONU

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

1 yorum: “1.3 WordPress ve Lisans Koşulları – GPL”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>