Online Kimya Özel Dersi Al

ÜCRET

KONU

TARİH

Tablo 3 ve Tablo 4 Kullanımı Hakkında Uyarı

YKS-Klavuzu-ve-tabloları

Tablo 3 ve Tablo 4 Nedir?

Tablo 3 ve Tablo 4, tercih yaparken kullanılan tablolardır. Bu tablolarda, bütün üniversiteler ve bölümler, geçen sene bu bölümlere yerleşen öğrencilerin paunları ve sıralamaları ve daha fazlası vardır.

Tablo 3 ve Tablo 4, 2020 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzunda yer alır. Bu tabloları hemen görmek için aşağıdaki butanlara tıklayabilirsin.

Tablo 3 ve Tablo 4 Kullanımı İçin ÖSYM Uyarısı

ÖSYM 2020 Kentenjan Klavuzunda, Tablo 3 ve Tablo 4 yardımı ile tercih yapan adaylara bazı uyarılarda bulunuyor. Uyarıları başlıklar halinde veriyorum:

Tablolarda Verilen Değerler

Tablolarda yer alan 2019-YKS’ye ait değerlerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2019-YKS sonucu ortaya çıkan değerler olduğunu unutmayınız.

Başarı Sırası – Yerleştirme Puanı Karşılaştırması

Tercihler yapılırken bu kılavuzdaki yükseköğretim programlarına ait 2019-YKS başarı sıralarının, adayın 2020-YKS sonuç bilgilerindeki yerleştirme puanlarına ait başarı sıraları ile karşılaştırılması yol gösterici olabilecektir.

Yani, mesela, geçen sene 100 bininci aday 430 puan almış diyelim. Bu sene 100 bininci aday 420 puan almış ise bu seneki sınav biraz daha zor olmuş ve puanlar düşmüş demektir.

Sıralamayı ve Puanı Etkileyen Etmenler

Yukarıda verilen örnek, fikir verebilir fakat, sıralama-puan ilişkisini etkileyen başka faktörler de olabilir. Bunlar:

  • Yeni programlar açılmasının,
  • Bazı programların kapanması,
  • Yükseköğretim programlarında gerçekleşen puan türü değişiklikleri,
  • Kontenjanın azalması veya artması,
  • Programa kabul koşullarında meydana gelebilecek değişiklikler,
  • Ek puan alabilecek öğrenci sayısı değişimleri,
  • Alanda veya yakın alanlarda yeni açılan programlar ve
  • Öğrenim ücretlerinde meydana gelen değişiklikler

olarbilir. Bunlar gibi birçok etkenin bu yıl oluşacak başarı sıralamalarını değiştirebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Bazı programlarda program kodu vb. değişiklikler nedeniyle 2019-YKS yerleştirme sonucunda oluşan en düşük puan yer almamaktadır.

Programların 2019-YKS yerleştirme sonucunda oluşan en düşük puanlarına:

  • ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr/TR,16889/2019-yksyerlestirme-sonuclarina-iliskin-sayisal-bilgiler.html (Yazar notu: Denedim, sayfa çalışmıyor.)

internet adresinden ulaşılabilecektir. Bazı programlarda program kodu vb. değişiklikler nedeniyle 2019-YKS yerleştirme sonucunda oluşan en düşük puan yer almamaktadır. Bu programların da 2019-YKS yerleştirme sonucunda oluşan en düşük puanlarına yukarıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilecektir.

Burslu Programlar Hakkında

Burslar Ne Kadar Sürer?

Burslu programlarda burslar, programın bursluluk oranına göre hazırlık sınıfında bir yıl ve programın öğretim süresi kadar devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Vakıf Yükseköğretim Kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu öğrenim görme imkânı verilebilir.

Ücret Güncellemeleri

Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır.

Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin uygun göreceği oranda yeniden belirlenebilir.

Üniversite Değişikliği / İlişik Kesme / Mezun Olma Durumu

Üniversiteler, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilirler. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

3 yorum “Tablo 3 ve Tablo 4 Kullanımı Hakkında Uyarı”

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>