Online Kimya Özel Dersi Al

ÜCRET

KONU

TARİH

2021 YKS Sınav Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

YKS Sınav Başvurusu

İçindekiler

Sevgili öğrencim, bütün detaylarıyla 2021 YKS sınav başvurusu konusunu anlattığım dersime hoş geldin. Öncelikle gireceğin sınavda başarılar diliyorum.

Bir sınava girmenin ilk adımı, o sınava ait başvuru işlemlerini başarıyla tamamlamaktır. YKS sınavına başarıyla başvurmak için, tek yapman gereken bu yazıyı dikkatlice okumaktır.

2021 YKS Sınav Başvurusunu Kimler Yapabilir?

2021 YKS Sınavı Kılavuzu‘na göre YKS sınav başvurusu yapabilecek ya da yapmak zorunda olan kişiler şu şekilde listelenmiştir:

 • 2020-2021 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 • Tübitak yarışmalarında ödül alıp, üniversiteye sınavsız yerleşme hakkı kazanmış olsan da bu sınava başvurmak zorundasın
 • Özel yetenek sınavı ile öğrenci olan üniversitelere girmek istiyor olsan da YKS sınavına başvuru yapmak zorundasın.
 • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar.

T.C. Uyruklu Değilsen

Durumları yukarıdaki şartlardan herhangi birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da sınava başvurabilirler ancak; bu adaylar, yükseköğretim programları tercih süreci başlamadan önce T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler.

Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışında olup bu yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.

Türk Vatandaşlığından Çıkma İzni Alanlar

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Mavi Kart sahipleri), sınava başvurabilirler. Bu adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilirler.

KKTC Uyruklular ve Bulgaristan Göçmenleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu adaylar ile Bulgaristan’dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da YKS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

2021 YKS Sınavına Girmenin Zorunlu Olduğu Durumlar

 • ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye girmeleri zorunludur.
 • TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu ve indirimli programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların YKS’ye girme zorunluluğu yoktur ancak, bu durumdaki adayların başvuru süresi içinde 2021-YKS başvurularını tamamlamış olmaları zorunludur.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayanların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmekte olup ayrıntılı bilgiye www.yok.gov.tr internet adresindeki “Öğrenci” başlığı altında yer alan “Kendi İmkanları ile Eğitim Alacaklar/Yurt Dışında Lise Eğitimi Alanlar” sekmesinden ulaşılabilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin 2021-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluluğu yoktur ancak, bazı yükseköğretim kurumları yurt dışından öğrenci kabulünde YKS puanlarını kullanabilecektir.
 • Bununla birlikte ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayan T.C. uyruklu veya uyruğundan biri T.C. olan çift uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına girişte bu sınavın sonuçlarından yararlanmayı istemeleri halinde 2021-YKS’ye başvuru yapma ve YKS’ye girme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanını 2021-YKS yerleştirmelerinde kullanabileceklerdir ancak, bu adayların 2021-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da, Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için 2021-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur.

YKS Sınavı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

2021 YKS Kılavuzunda, başvuru işlemini özetleyen şöyle bir şema verilmiştir:

2021 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?
2021 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki şema, aslında başvuru yollarını özetliyor. Yine de kafa karışıklığı yaşıyorsan, okumaya devam etmelisin.

ÖSYM, 2021 YKS Kılavuzunda, başvuru yapacak adaylar için şunları söylüyor:

a) 2021 YKS Kılavuzunu İyi Oku

2021 YKS Kılavuzunun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuza internet üzerinden erişilebilmektedir.

Kılavuza erişmek isteyenler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir:

b) HES Kodu Edinilmesi


2021 YKS Sınavına başvuracak 0’la başlayan YU numaralı adaylar hariç tüm adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzerinden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html?gclid=CjwKCAiA9vOABhBfEiwATCi7GO5SpnB9UW2KvLJjTOs8-B9_el2C-uwyzrTyIEf27WF6dASpeT7azBoCxUAQAvD_BwE

Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (https://ais.osym.gov.tr) PROFİLİM alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından yapacaklardır.

Bu sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, bu sınavın yapılacağı günden bir gün sonrası veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir.

c) Başvuruların Nasıl/Nereye Yapılacağının Belirlenmesi

Aşağıda, hangi şartları taşıyan adayların nereden başvuru yapabilecekleri ayrı ayrı belirtilmiştir. Yapmana gereken, sana uyan şarta göre hareket etmektir.


Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan adaylar:

 • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydı olmayan adaylardan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (fotoğraflı ve yeni kimlik kartı) edinmiş olan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin e-Devlet şifreleriyle “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabileceklerdir.
 • Bu durumdaki adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra MEB e-okul sisteminde de ortaöğretim bilgileri bulunuyor ise bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.
 • Hem ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan hem de İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinen adaylardan:
  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli veya geçersiz bir fotoğrafı bulunanlar da sistemde geçerli eğitim bilgisi bulunuyor ise bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.
 • Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’ndaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecektir.
 • Fotoğraflı T.C. Kimlik Kartı olan adaylar, istedikleri takdirde sınava başvuru süresi içinde bir başvuru merkezinden de 2021-YKS başvurularını yapabileceklerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olmayan veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adaylar:

 • İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmemiş veya T.C. Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunanlar bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.
 • İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmemiş adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde de geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar, MEB e-okul sisteminde ortaöğretim bilgileri bulunuyor olsa da 2021-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bir başvuru merkezinden yapacaklar ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Kimliğini Yenilersen veya Kimlik Alırsan

 • T.C. Kimlik Kartı’nı henüz edinmemiş veya T.C. Kimlik Kartında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava başvuru süresi içinde Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nı edindikleri takdirde ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki fotoğraflarını, başvuru merkezine gitmeksizin sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’ndaki fotoğraflarıyla kendileri güncelleyerek sınava başvuru süresi içinde 2021-YKS başvurularını yapabileceklerdir.

e-Okul Kaydın Yoksa ve ÖSYM AİS Sisteminde Ortaöğretim Bilgin Yoksa

 • Askeri okullar
 • KKTC ortaöğretim kurumları
 • MEB’e bağlı olmayan yurt dışı okullar
 • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan Y.U. Numarası) adaylar

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylardan; Ortaöğretim bilgisi MEB e-okul sistemine dâhil olmayan ve ÖSYM arşivinde de ortaöğretim bilgisi bulunmayan veya sistemdeki ortaöğretim bilgisinde değişiklik/düzeltme olan adaylar, 2021-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bir başvuru merkezinden yapacaklar ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabileceklerdir.

YKS Başvurusu İçin Geçerli Fotoğraf Nedir?

 • Geçerli fotoğraf: TC Kimlik Kartı fotoğrafı veya son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

YKS Başvurusu İçin Geçerli Eğitim Bilgisi Nedir?

 • Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.

Eğitim Bilgileriniz Nereden Gelir?

Adayların başvuru ekranına yansıyan eğitim bilgisi, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi veya ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi kaynaklıdır.

Eğitim Bilgilerinin Güncellenmesi

 • Eğitim bilgisi MEB e-okul sistemi kaynaklı olan adaylardan bu bilgilerinde güncelleme gereken;
  • son sınıf öğrencileri kendi okullarına,
  • mezun adaylar ise İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine başvurarak MEB e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlayacaklardır.
 • MEB e-okul sistemindeki bilgilerin güncellenme işleminin sınava başvuru süresinden sonra tamamlanabileceği durumlarda bu adaylar, 2021-YKS’ye mevcut bilgileriyle başvuru yapabileceklerdir.

MEB e-Okul Sistemi Dışında Kalan Bilgiler

 • Aşağıdaki durumlar, MEB e-okul sistemi dışındadır:
  • Askeri okullar,
  • KKTC ortaöğretim kurumları,
  • MEB’e bağlı olmayan yurt dışı okullar,
  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan Y.U. Numarası) adaylar.
 • Bu adaylardan ÖSYM arşivinde eğitim bilgisi bulunmayanlar veya ÖSYM arşivindeki eğitim bilgilerinde düzeltme/değişiklik bulunanların bu bilgileri, ÖSYM başvuru merkezlerince başvuru esnasında değiştirilebilecek/düzeltilebilecektir. Başvuru tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacaktır.
 • Eğitim bilgisi alanında ekleme/düzeltme/değişiklik vb. taleplere ilişkin ÖSYM Merkezinde yapılacak işlem bulunmamaktadır.

d) Başvuru Yapılacak Merkezler

2021 YKS Sınavı başvuru merkezlerinin adreslerini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamalısın:

e) Aday Başvuru Formunun Doldurulması

Başvuru formunun doldurulması hakkında bilinmesi gereken her şey aşağıdaki bağlantıda verilmiştir:

f) Sınav Ücretlerinin Yatırılması

Ücretler ile ilgili bilmen gereken her şey aşağıdaki bağlantıdadır:

DİKKAT: Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir.

g) Aday Başvuru Formunun Başvuru Merkezine Teslim Edildiği/Edilmediği Durumlar

 • MEB e-okul sisteminde ortaöğretim bilgisi bulunmayan (KKTC, yurt dışı, askeri okul mezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan Y.U. Numarası) adaylardan başvuru merkezinde başvuru aşamasında eğitim bilgisi değiştirilenlerin Aday Başvuru Formu ekinde diploma/mezuniyet vb. belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir.
 • Belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı başvuru merkezlerinde saklanacak, ÖSYM tarafından talep edildiğinde başvuru merkezince ÖSYM’ye gönderilecektir.
 • Bunun dışında başvuru merkezlerine Aday Başvuru Formu veya herhangi bir belge (sağlık kurulu raporu, yurt dışında öğrenim gören adaylara ait transkript vb.) teslim edilmeyecek gerekli hallerde bu belgeler (sağlık kurulu raporu, yurt dışında öğrenim gören adaylara ait transkript vb.), aday tarafından doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir.

2021 YKS Başvurusunu İnternet Üzerinden Bireysel Olarak Yapabileceğin Adresler

YKS başvurunu kendin yapabilecek şartları taşıyorsan, başvuru işlemlerini yapabilmek için izleyebileceğin iki yol var. Aşağıda bu iki yolu yazdım.

 • ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına gidebilirsin. Açılan sayfada YKS sınavını tıklayarak sayfadaki yönergelere göre gerekli formları doldurman yeterli olacaktır.
 • ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına bu yıldan itibaren e-Devlet şifren ile de giriş yapabilirsin. e-Devlet şifren yoksa, PTT şubelerinden edinebilirsin.
 • ÖSYM, aday işlemleri için bir de uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamayı App Store veya Google Play‘den indirebilir ve YKS başvurunu bireysel olarak yapabilirsin. Aşağıda bu uygulamanın resmi verilmiştir:
ÖSYM Aday İşlemleri Uygulaması

YKS Sınav Başvurusu Formunun Doldurulması

Sevgili öğrencim, başvuruyu hangi yolla yaparsan yap bir başvuru formu doldurman gerekecek. İşte, 2021 YKS sınavı için aday başvuru formu:

2021 YKS Aday Başvuru Formu
2021 YKS Aday Başvuru Formu

Formun bir renk deseni var. Farklı bölümler formda açık ve koyu renkler ile birbirinden ayrılmış. YKS sınavı başvuru formunun her bir bölümünün nasıl doldurulduğunu merak ediyorsan okumaya devam etmelisin.

Formu Doldururken Dikkat

 • Form, başvuru işleminin kolay ve doğru yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılanlar okunaklı olmalıdır.
 • Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması adayın sorumluluğundadır.
 • Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, adayın kimlik belgesinde yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan yazılacaktır.
 • 6114 sayılı Kanunun 9. maddesi uyarınca adaylara, biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılabilecektir (Gerekli hallerde adayın parmak izi de alınabilecektir.).
 • Biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama uygulamaları için elde edilen veriler sınav hizmetlerinde kullanılmak üzere saklanabilecektir.
 • ÖSYM tarafından gerektiğinde adaylara; telefon, SMS, e-posta vb. yollarla bilgilendirme yapıldığından, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişim bilgilerinin adaylar tarafından güncel tutulması zorunludur.
 • Aday Başvuru Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından tümüyle aday sorumludur. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları geçersiz sayılır.
 • Adayların başvuru işlemine geçmeden önce mutlaka bu kılavuzu dikkatlice okumaları/incelemeleri ve tüm sınav koşullarını/kurallarını kabul ederek başvuru yaptıklarını belirtir ekran üzerinde yer alan kutucuğu işaretlemeleri zorunludur.

Kimlik Bilgileri Bölümünün Doldurulması

YKS Sınavı Başvuru Formu Kimlik Bilgileri
YKS Sınavı Başvuru Formu – Kimlik Bilgileri

1. T.C. KİMLİK/Y.U. NUMARASI

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu alana T.C. Kimlik Numaralarını yazacaklardır.
 • T.C. Kimlik Numarası edinmiş olup uyruğundan biri Türkiye Cumhuriyeti olan çift uyruklu adaylar ile doğumla Türk vatandaşı olup çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Mavi Kart sahipleri) bu alana T.C. Kimlik Numaralarını yazacaklardır.
 • T.C. Kimlik Numarası bulunmayan KKTC uyruklu, yabancı uyruklu veya uyruğu olmayan adaylar bu alana, T.C. Kimlik Numarası yerine kullanacakları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi’nden (MERNİS) almış oldukları “9” ile başlayan, 11 rakamdan oluşan Yabancı Uyruklu (Y.U.) Numarasını (yabancı kimlik numarası) yazacaklardır. Bu adayların kişisel bilgileri MERNİS’ten ÖSYM kayıtlarına yansıtılacaktır.
 • MERNİS’te Y.U. Numarası bulunmayan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Y.U. numarası edinme formunu doldurarak onaylayacaklar ve böylece bir “Belge Kodu” edineceklerdir. Bu formun bir dökümü ve geçerli kimlik belgeleri ile birlikte ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine başvurarak ücreti karşılığı Y.U. numaralarını edineceklerdir. Daha önce bu şekilde Y.U. Numarası edinen adaylar, T.C. Kimlik Numarası alanında bu Y.U. numaralarını kullanacaklardır.
 • Başvuru süresince KKTC hariç yurt dışında bulunan adaylardan MERNİS’te Y.U. numarası bulunmayanlar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden Y.U. numarası edinme formunu doldurarak edindikleri “Belge Kodu” ile ÖSYM Çağrı Merkezinden Y.U. numaralarını alacaklardır.

2. ADI

Adayın kimliğindeki adıdır.

3. SOYADI

Adayın kimliğindeki soyadıdır.

4. BABA ADI

Adayın kimliğindeki baba adıdır.

5. ANNE ADI

Adayın kimliğindeki anne adıdır.

6. DOĞUM TARİHİ

Adayın kimliğindeki doğum tarihidir.

7. CİNSİYETİ

Adayın kimliğindeki cinsiyetidir.

8. DOĞUR YERİ

Adayın kimliğindeki doğum yeridir.

9. NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU İL/İLÇE

Adayın kimliğine göre, nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe’dir.

10. UYRUĞU

 • T.C. uyruklular ile uyruğundan biri T.C. olan çift uyruklular, “T.C.” seçeneğini işaretleyeceklerdir.
 • Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçıları (Mavi Kart sahipleri/Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar) “Mavi Kartlı” seçeneğini işaretleyeceklerdir.
 • Bulgaristan’dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular, “Bulgaristan’dan göç” seçeneğini işaretleyeceklerdir.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklular ile uyruğundan biri T.C. olan KKTC uyruklular “T.C.” seçeneğini işaretlemelidir.
 • T.C. hariç uyruğundan biri KKTC olan çift uyruklular, “KKTC” seçeneğini işaretleyeceklerdir. KKTC uyruklu adaylar ilgili alana KKTC Kimlik Numaralarını da yazacaklardır.
 • Yabancı uyruklular, hiçbir devletin uyruğunda olmayanlar ve mülteciler “Yabancı Uyruklular” seçeneğini işaretleyeceklerdir (Sadece bu seçeneği işaretleyen yabancı uyruklu adayların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri YKS kapsamı dışındadır. Yabancı uyrukluların Türkiye’deki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar doğrultusunda ilgili yükseköğretim kurumları tarafından yapılmaktadır.).
 • Türk soylu yabancıların Türkiye’de meslek ve sanatlarını serbestçe yapabilmelerine, kamu, özel kuruluş ve iş yerlerinde çalışabilmelerine ilişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunanlar “2527 Sayılı Kanun Kapsamında Bulunanlar” seçeneğini işaretleyeceklerdir.
 • Birden fazla uyruğu olan adaylar, Başvuru Merkezine giderken Aday Başvuru Formunun bu alanında birden çok seçeneği işaretleyebileceklerdir ancak, diğer uyruk bilgilerinin sisteme işlenebilmesi için değişikliğe esas belgelerini dilekçe ekinde Merkezimize göndermelidir.
 • Uyruk bilgileri T.C. vatandaşı, Mavi Kartlı, 9 ile başlayan KKTC ve/veya Yabancı Uyruklu adaylar için sistem tarafından otomatik olarak işaretli olarak gelir, aday veya başvuru merkezi görevlisi tarafından değiştirilemez. Adaylar, uyruk bilgilerindeki değişiklik taleplerini doğrudan ÖSYM’ye iletmelidirler.

İletişim Bilgileri Bölümü

YKS Sınavı Başvuru Formu - İletişim Bilgileri
YKS Sınavı Başvuru Formu – İletişim Bilgileri

11. YAZIŞMA ADRESİ

KKTC dâhil Türkiye dışında ikamet eden adaylar, bu alana ülke adı dâhil tüm adres bilgilerini yazacaklar, ADRES İLİ ve ADRES İLÇESİ bilgi alanlarını boş bırakacaklardır.

12. TELEFON NO

ÖSYM, burada yazacağınız numara ile bilgilendirme işlemi yapabilir. O yüzden doğru bir numara vermek önemlidir.

13. E-POSTA ADRESİ

ÖSYM, burada yazacağınız e-posta adresi ile bilgilendirme işlemi yapabilir. O yüzden doğru bir adres vermek önemlidir.

ÖSYM 2021 YKS Kılavuzu:
11., 12. ve 13. bilgi alanlarına size ulaşılabilecek en güncel ve doğru bilgilerinizi yazınız. Merkezimizin sizinle yapacağı bütün iletişim işlemlerinde bu bilgilerin kullanılacağını unutmayınız

Eğitim Bilgileri Bölümü

YKS Sınavı Başvuru Formu – Eğitim Bilgileri

Eğitim bilgileri bölümünü doldururken, son sınıf öğrencisi isen 20, 21 ve 22 nolu alanları boş bırakacaksın. Eğer mezun oldu isen bütün alanları doldurman gerekecek.

14. OKUL ADI VE KODU

Mezun olacağın veya olduğun ortaöğretim kurumunun (lise veya dengi okulun) adını ve okul kodunu yazacaksın.

Okulunun kodunu bulmak için, aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin:

15. OKUL TÜRÜ

Mezun olacağın veya olduğun lisenin veya dengi okulun türünü ve bu türe ait kodu yazacaksın.

Okulunun türünü ve tür kodunu bulmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin:

16. ALAN ADI

Mezun olduğun alanın adını ve o alana ait kodu yazacaksın.

Alanının adına ve koduna ulaşmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin:

17. DAL ADI

Mezun olduğun özel bir dal var ise bu dalın adını ve numarasını yazacaksın.

Dalının adına ve numarasına ulaşmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsin:

Sevgili öğrencim, eğer KKTC de bir lise okuyorsan veya buradaki bir liseyi bitirmişsen, okul kodunu okulundan alabilirsin. KKTC dışında, yurt dışında başka bir lisede okuyorsan ya da mezun olmuşsan, o zaman senin okul kodun “910012” dir.

18. OKUL NUMARASI

Mezun olduğun ortaöğretim kurumundaki okul numaranı yazacaksın.

19. İLGİLİ ORTAÖĞRETİM KURUMUNA KAYIT TARİHİ

Bu alana, ilgili ortaöğretim kurumuna kayıt olunan tarih yazılacaktır.

İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır.

20. MEZUNİYET TARİHİ

Bu alanı sadece, 2021 yılından önce liseden mezun olmuş adaylar dolduracaktır.

21. NOT SİSTEMİ

Bu alanı sadece, 2021 yılından önce liseden mezun olmuş adaylar dolduracaktır.

22. DİPLOMA NOTU/PUANI

Bu alanı sadece, 2021 yılından önce liseden mezun olmuş adaylar dolduracaktır.

Başvuru Formunun “Eğitim Bilgileri bölümü ile ilgili 2021 YKS Kılavuzunda belirtilen notlar şunlardır:

MEB e-okulda eğitim bilgisi olmayan adaylardan 2007 ve sonrasında bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların (KKTC okulları dâhil) mezuniyet belgelerinde diploma notlarının 100’lük sisteme dönüştürülmüş olarak yazılı olması ve notları 100’lük sisteme dönüştürülmüş olarak başvurularını yapmaları
gerekmektedir.

Okul türü, alan/dal bilgileri Tablo 6 ve Tablo 7’de yer almaktadır. Bu bilgilerden hiçbirini bulamayan adaylar ilgili bilgi alanlarına “Diğer” yazacaklardır. Ancak, “Diğer” yazan adaylar, belirli tür, alan/dallara tanınan ayrıcalıklardan yararlanamazlar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sisteminde veya ÖSYM arşivinde ortaöğretim (lise) eğitim bilgisi bulunan adayların bu bilgileri, başvuru ekranına yansıtılmış olacağından bu durumdaki adaylar formun okul kodu alanını boş bırakabileceklerdir.

KKTC ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören/mezun olan adaylar, kendi okullarından okul kodunu öğrenebileceklerdir. Yurt dışı okullarda öğrenim gören/mezun olan adaylar okul kodu olarak “910012” kodunu kullanacaklardır.

Ortaöğrenimi yurt dışı olan adayların bu kılavuzdaki YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN (TRANSKRİPTLİ) ADAYLAR (KKTC HARİÇ) başlığı altında verilen bilgileri dikkatlice incelemeleri
gerekmektedir.

DİKKAT:

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile ÖSYM arşivinde ortaöğretim bilgileri bulunmayan veya bu bilgilerinde değişiklik olanların bilgileri, Başvuru Merkezleri tarafından adayın başvuruda yanında bulunduracağı diploma, öğrenim belgesi vb. doğrultusunda sisteme kaydedilecektir.

ÖSYM bu bilgileri, ÖSYM’nin Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (kkis.osym.gov.tr) üzerinden ilgili kurumlara doğrulatacak, sistemde kayıtlı bilgiler ile ilgili kurum tarafından düzeltilen/değişiklik yapılan bilgilerde farklılık/tutarsızlık
bulunduğu takdirde ilgili kurum tarafından düzeltilen/değişiklik yapılan bilgiler geçerli sayılacak ve adayın sınav/yerleştirme işlemleri bu bilgiler doğrultusunda yapılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmeleri ve varsa düzeltmelerin ilgili kurumlar tarafından yapılarak (adayın kendi okulundan, kendi okulu faaliyette değil ise mezun olduğu okulun bağlı bulunduğu İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünden) ÖSYM sistemine aktarılmasını sağlamaları gerekmektedir.

Adayların başvuruda verdiği bilgi ve belgelerin sorumluluğu kendilerine aittir.

MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL), Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (AÖİHL) Öğrencileri/Mezunları İle İlgili Açıklama

– ÖSYM başvurusunda mezun olduğu birinci eğitim bilgisini kullanmak isteyen ve Eğitim Bilgisi MEB e–okul sisteminde bulunmayan Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (Açık Öğretim Liseleri) öğrencileri/mezunlarının 2021-YKS’ye başvuru yapmadan önce
mezun olduğu okula başvurarak eğitim bilgilerinin girişini yaptırması ve okul kayıtlarının MEB e-okul sistemi üzerinden ÖSYM sistemine işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Liselerinde öğrenci numarası olup, T.C. Kimlik Numarası sistemde bulunmayanların Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki Açık Öğretim Liseleri Müdürlükleri (Ankara) ile iletişime geçip T.C. Kimlik Numaralarının Açık Öğretim Bilgi Yönetim sistemine işlenmesini sağlamaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Liselerinde kayıtlı olup, kimlik bilgilerinde T.C Kimlik Numarası haricindeki bilgilerden herhangi biri değişen öğrencilerin MERNİS güncellemelerinin yapılması için en yakın Halk Eğitim Merkezi Bürolarına veya yüz yüze eğitim aldıkları kurumlara müracaat ederek kimlik bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profil” bilgisinde aday tarafından yapılan eğitim bilgilerindeki değişiklikler (diploma notu vb. değişiklikler), 2021-YKS için tüm işlemlere yansıtılmayacaktır. Bu bilgiler ancak, aday tarafından MEB e-okul sisteminden ÖSYM başvuru kayıt bilgilerine yansıtıldığı takdirde YKS ile ilgili işlemlerde kullanılacaktır.

Sınava İlişkin Bilgiler Bölümü

YKS Sınavı Başvuru Formu – Sınava İlişkin Bilgiler

Sevgili öğrencim, bu bölümde senden sınava ilişkin bir takım bilgiler vermen istenecek. Bu bölümdeki her bir alanın teker teker anlamı şudur:

23. ÖĞRENİM DURUMU

Bu alana, aşağıda yer alan seçeneklerden uygun olan koduyla birlikte yazılacaktır. Adaylar bu bilgilerini, başvuru süresi içinde veya 23-25 Mart 2021 tarihleri arasında (25 Mart 2021 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri güncelleyebileceklerdir. Bu süre bittikten sonra değişiklik yapılamayacaktır.

ÖSYM Merkezine gönderilen değişiklik/düzeltme talepleri ile ilgili olarak ÖSYM herhangi bir işlem yapılmayacaktır

2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNDAN MEZUN OLABİLECEK DURUMDA OLANLAR KODU
Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım. 1
Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim. 2
MEZUN DURUMDA OLANLAR KODU
Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim. 4
Bir yükseköğretim programına ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım. 5
Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım. 6
Biryükseköğretim programını bitirdim. 7
Yükseköğretimden kaydım silindi. 8

24. SINAV MERKEZLERİ

Bu alanda yapman gereken, sınava girmek istediğin iki merkezi seçmektir. Sınav merkezilerini görmek için aşağıda verdiğim bağlantıya tıkla.

Sınav merkezleri ile ilgili olarak YKS Kılavuzunda yer alan açıklamalar şunlardır:

 • Sınav Merkezi Tercihleri alanlarına adayın adresinde yer alan merkez, okulunun bulunduğu merkez veya bu merkezlere yakın olarak Merkezimizce belirlenen sınav merkezlerinden biri yazılacaktır.
 • Adaylar, sınav merkezi tercihlerini, başvuru süresi içinde veya 23-25 Mart 2021 tarihleri arasında (25 Mart 2021 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri güncelleyebileceklerdir. Bu süre bittikten sonra sınav merkezleri tercihlerinde değişiklik yapılamayacaktır.
 • Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme talepleri ile ilgili olarak Merkezimizce işlem yapılmayacaktır.
 • ÖSYM gerektiğinde, sınava başvuran aday sayısına bağlı olarak listede yazılı sınav merkezlerine ek sınav merkezleri açabilir veya listede yazılı sınav merkezlerinden bazılarını iptal edebilir.
 • Kapasitesi dolmuş veya iptal edilmiş sınav merkezlerini isteyen adaylar, sınav başvurusunu tamamladığı tarih de dikkate alınarak (sınava son başvuru gününde başvuran adaylardan başlamak üzere), kapasitesi dolmamış diğer sınav merkezlerine atanır. Bu tür durumlarda sınav merkezinizi belirleme yetkisi ÖSYM’ye aittir.
 • Adayların sınava gireceği merkez belirlendikten sonra hiçbir surette aday talebine göre değişiklik yapılmaz. Ancak, ÖSYM, gerekli olduğu hâllerde adayı tercih ettiği sınav merkezlerinden farklı bir sınav merkezinde de sınava alabilir.
 • Başvuran aday sayısının 1.000’in altında olduğu sınav merkezlerinde sınav yapılıp yapılmayacağına ÖSYM Başkanlığı tarafından başvurular tamamlandıktan sonra karar verilir.
 • Açık lise öğrencisi/mezunu adayların atamada kullanılacak okul ili, MEB e-okul sisteminden alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı son il olacaktır.
 • İstanbul’da sınava girmek isteyen aday sayısının İstanbul’daki sınav binalarının kapasitesinden fazla olacağı öngörüsü ile İstanbul’da sınava girme tercihlerine bazı sınırlamalar getirilmiştir.
 • İstanbul’da sınava girmek isteyen adayların şu kurallara uymaları gerekir:
  • İkamet adresi ili ile mezun olunacak/olunan okul ilinin ikisi de İstanbul olan adaylar, İstanbul’daki bölgelerden istediklerini, sınav merkezi olarak birinci ve ikinci tercihlerinde gösterebileceklerdir.
  • İkamet adresi ili ile mezun olunacak/olunan okul ilinden yalnız biri İstanbul olan adaylar, sınav merkezi tercihlerinden sadece birini İstanbul’daki bölgelerden yapabileceklerdir.
  • İkamet adresi ili ile mezun olunacak/olunan okul ilinin ikisi de İstanbul dışı olan adaylar, İstanbul’da sınava girme tercihi yapamayacaklardır.
 • ÖSYM, adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden adres bilgilerini kontrol etme hakkını saklı tutar ve adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde kayıtlı adresinin bulunduğu sınav merkezine atayabilir.
 • Yanlış beyanda bulunan adaylar, ÖSYM tarafından belirlenecek sınav merkezlerine atanabileceklerdir.
 • Lefkoşa sınav merkezini en az bir uyruğu KKTC olanlar, ortaöğretimi KKTC olanlar, KKTC’de görevli T.C. kamu personeli (eş ve çocukları dâhil) tercih edebileceklerdir.
 • KKTC’de görevli T.C. kamu personeli (eş ve çocukları dâhil) resmi görevli olduğunu gösterir belgeleri ile Lefkoşa Sınav Koordinatörlüğünden Lefkoşa sınav merkezini tercih edebileceklerdir ancak, bu adaylar ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bilgi güncellemesi yapamayacaklardır.
 • Sınavın uygulanacağı hafta Covid-19 pozitif/temaslı olması nedeniyle sınava gireceği sınav merkezini değiştirmek isteyen adaylar (yurt dışı başvuru yöntemiyle başvuru yapan adaylar hariç), sınavın uygulanacağı hafta Çarşamba günü saat 10.00’dan sınav tarihine kadar ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) Merkezimize bildirimde bulunacaklardır.
 • Bu durumdaki adayların sınav merkezi değişikliği taleplerini, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden Sınav Menüsü alanında ilgili sınavı seçerek “Sınav Merkezi Değişim Talebi” alanını doldurarak ve “Kaydet ve Gönder” işlemi ile “Onaylıyorum” işlemi yaparak Merkezimize bildirmeleri gerekmektedir. “Onaylıyorum” işleminden sonra sınav merkezi değişiklik talebi, Başkanlığımızca değerlendirilmek üzere kaydedilmiş olacaktır. Sınav merkezi değişiklik talebi kaydedildikten sonra iptal edilemeyecek ve değiştirilemeyecektir. İptal veya değişiklik taleplerine ilişkin Başkanlığımıza gönderilecek dilekçelere işlem yapılmayacaktır.
 • Sağlık Bakanlığından elektronik ortamda alınan veriler doğrultusunda riskli durumda olan adayların talebi işleme alınacak, riskli durumda olmayan adayların talepleri işleme alınmayacak, sistem tarafından engellenecektir.
 • Sınav merkezi değişen adayların Sınava Giriş Belgelerini yeniden edinmeleri gerekmektedir.
 • Covid-19 durumu nedeniyle sınava gireceği sınav merkezini değiştirmek isteyen adayların, Başkanlığımıza veya Başkanlığımız birimlerine herhangi bir belge göndermeleri gerekmemektedir. Sadece ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) yapılacak bildirimler işleme alınacaktır.

25. TYT SOSYAL BİLİMLER TESTİ İLE AYT SOSYAL BİLİMLER-2 TESTİNDE DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ SORULARINI VEYA İLAVE FELSEFE/FELSEFE GRUBU SORULARINI CEVAPLANDIRMA DURUMU

Adaylar bu alanda, aşağıdaki seçeneklerden kendi öğrenimlerine uygun olanı kodu ile birlikte yazacaklardır. Bu bilgiler; MEB e-okul sisteminden de kontrol edilerek sistemdeki bilgiler doğrultusunda işlem yapılabilecektir.

1- Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım.

Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olan tüm adaylar (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları dâhil), bu seçeneği ve (1) kodunu yazacaklardır.

Bu seçeneği yazan adaylar, sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplayacak, ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplamayacaktır. Bu durumdaki adaylar, ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplasalar bile bu cevapları değerlendirmeye alınmayacaktır.

2- Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım.

Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan tüm adaylar (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), bu seçeneği ve (2) kodunu yazacaklardır.

Bu seçeneği yazan adaylar, sınavda ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplayacak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplamayacaktır. Bu durumdaki adaylar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplasalar bile bu cevapları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Adaylar bu bilgilerini, başvuru süresi içinde veya 23-25 Mart 2021 tarihleri arasında (25 Mart 2021 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri güncelleyebileceklerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra bu alanda değişiklik/düzeltme yapılamayacaktır.

ÖSYM Merkezine gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerine ilişkin dilekçelere ÖSYM tarafından herhangi bir işlem yapılmayacaktır

Bu Alanın TYT ve AYT Sınavına Etkisi

Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), TYT Sosyal Bilimler Testinde yer alan son 10 sorunun, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisine ait 5 tanesinden muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; TYT Sosyal Bilimler Testinde toplam 25 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 25 cevap alanı bulunacaktır. Tüm adaylar, ilk 15 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.

Yine aynı şekilde zorunlu Din Dersi görmeyen öğrenciler, AYT Sosyal Bilimler-2 Testinde yer alan son 12 sorunun, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisine ait 6 tanesinden muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine ilave Felsefe Grubu altındaki (Felsefe(2), Psikoloji(1), Sosyoloji(2), Mantık(1) 6 soruyu cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda, AYT Sosyal Bilimler-2 Testinde toplam 46 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 46 cevap alanı bulunacaktır. Bu Testi cevaplayan tüm adaylar, ilk 34 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.

26. SINAVA GİRECEĞİ YABANCI DİL

YDT’ye girmek isteyen adaylar, bu alanda sınava gireceği yabancı dili işaretleyeceklerdir. YDT’ye girmek istemeyen adaylar, bu alanı boş bırakacaklardır.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır.

Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunmaktadır.

YDT’de adaya sadece başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YDT sınav ücretini yatıran adaylar, başvuru süresince veya 23-25 Mart 2021 tarihleri arasında (25 Mart 2021 saat 23.59’a kadar) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) kendileri giriş yaparak seçmiş oldukları yabancı dili değiştirebileceklerdir. Bu süre tamamlandıktan sonra yabancı dil bilgisinde değişiklik/düzeltme yapılamayacaktır.

ÖSYM Merkezine gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerine ilişkin dilekçelere ÖSYM tarafından herhangi bir işlem yapılmayacaktır

27. 2020-YKS’YE GİRMEDEN 2019-TYT PUANINI KULLANMAK İSTEYENLER SEÇENEĞİ

 • “2020-TYT puanım 200 ve üzeridir, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanımı kullanmak istiyorum” seçeneğini, 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-TYT dâhil 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmek istemeyen adaylar işaretleyeceklerdir.
 • 2020-TYT puanı olmayan veya 2020-TYT puanı 200 puanın altında olan adayların bu seçeneği işaretlemeleri sistem tarafından engellenecektir.
 • 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna katılmadan 2020-TYT puanını kullanmak isteyenlerin (özel yetenekle öğrenci alan programlara başvurmak isteyen adaylar da dâhil) 2021-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Bu adaylardan 2021-YKS’ye hiç başvuru yapmayanlar, 2020-TYT puanını, 2021 yılı için kesinlikle kullanamayacaktır.
 • Bu adaylar, herhangi bir sınav ücreti ödemeyeceklerdir ancak, 2021-YKS başvuru ücreti ödeyeceklerdir.
 • “2020-TYT puanım 200 ve üzeridir, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanımı kullanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyerek başvuru ücretini yatıran adaylar, başvuru süresi içinde bu bilgisini değiştirerek YKS oturumları için başvuru yapabileceklerdir. Bu adaylar, yatırmış oldukları başvuru ücreti ile seçmiş oldukları YKS oturumu sınav ücreti arasındaki farkı sınav ücreti olarak süresi içinde yatırabileceklerdir.
 • Bu alanda işaretleme yapan adaylar, sadece TYT puan türüyle öğrenci alan programları tercih edebileceklerdir.
 • Bu seçeneği işaretleyen adayların, “OTURUM BİLGİLERİ” alanında herhangi bir seçeneği işaretlemeleri sistem tarafından engellenecektir ancak, diğer oturumları seçmek isteyen adaylar bu alandaki işaretlemelerini kaldırarak diğer oturumları da seçebileceklerdir.

28.KILAVUZ KOŞULLARINI OKUDUM, KABUL EDİYORUM

Bu alanı işaretlemek zorundasın.

Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi Bölümü

2021 YKS Aday Başvuru Formu - Şehit Gazi Yakınlık Bilgisi
2021 YKS Aday Başvuru Formu – Şehit Gazi Yakınlık Bilgisi

29. ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK BİLGİSİ

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği;

 • şehit eşi
 • şehit çocuğu
 • gazi
 • gazi eşi
 • gazi çocuklarından

başvuru hizmeti ücreti, sınav ücreti ile yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

 • Bu kapsamda olan adaylar bu seçeneği işaretleyecekler; bu kapsamda olmayan adaylar, boş bırakacaklardır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında bilgileri yer almayan adaylar, bu muafiyetten yararlanamayacaklardır.
 • Kapsam dahilinde olan adayların, bu seçeneği işaretlemeleri ücret muafiyeti için yeterli değildir.
 • Bu seçeneği işaretleyen adayların ayrıca aşağıda belirtilen işlemleri yapmış olmaları gerekmektedir:
  1. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nde hiçbir kaydı olmayan adaylar başvuru süresi içinde başvuru merkezine giderek başvuru merkezi görevlisi ile bu bilgilerinin sisteme girişini yapacaklardır. Bunun için:
   • Öncelikle; “Aday İşlemleri” alanında “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi” seçilerek gelen ekranda adayın T.C Kimlik numarası yazılacaktır.
   • Bu kapsamda ücret muafiyeti hakkı olan adayların Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) yer alan bilgileri ekrana yansıtılarak ÖSYM kayıtlarına alınmış olacaktır.
   • Ücret muafiyetine ilişkin geçerlilik süresi de ekranda belirtilecektir.
   • Ücret muafiyetine ilişkin belirtilen geçerlilik süresi bittiğinde bu işlemin tekrar yapılması gerekmektedir.
   • Bu işlemler sınava başvuru işlemi yapılmadan önce yapılmış olmalıdır.
  2. Yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra adayın sınava başvuru işlemi yapılacaktır. Başvuru ekranında “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi” başlığı altında aynı SGK bilgisi yer alacaktır. Söz konusu şehit/gazi yakınlık bilgisi, ekranda belirtilen geçerlilik süresi için ücret muafiyetinde geçerli olacaktır.
  3. Başvuru ekranında ““ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK BİLGİSİ” seçeneği işaretlenecektir.
  4. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nde kaydı olan adaylardan Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerini ÖSYM sistemine işletmek isteyenler, başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce; T.C. Kimlik Numarası ve şifresiyle, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yaparak, “PROFİLİM” alanında yer alan “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim” sayfasında bulunan “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK’dan Güncelle” butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.
  5. Sınava internet üzerinden bireysel başvuru hakkı olan adaylar da sınava başvurularını yapmadan önce yukarıda belirtildiği şekilde “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim” sayfasında bulunan “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK’dan Güncelle” butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlayabileceklerdir.
  6. ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş için aday erişim şifresi olmayan adaylar, Şehit/Gazi yakınlık bilgilerinin ÖSYM sistemine girişini başvuru merkezlerinden de sağlayabileceklerdir.
  7. Aday Başvuru Formu’nda “ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK BİLGİSİ” seçeneğini işaretleyen ancak ÖSYM kayıtlarına alınmış Şehit/Gazi Yakınlık Bilgisi bulunmayan adayların, sınava başvuru ekranında bu seçeneği işaretlemeleri sistem tarafından engellenecektir.
 • Ücret muafiyeti için geçerlilik süresi sona eren adayların ücret muafiyetinden yararlanabilmeleri için yeniden Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerim” sayfasında bulunan “Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi SGK’dan Güncelle” butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydını sağlamaları gerekmektedir.
 • ÖSYM, ücret muafiyeti için geçerlilik süresini yeniden belirleme hakkını saklı tutar.

Oturum Bilgileri Bölümü

YKS Sınav Başvurusu - Oturum Bilgileri
YKS Sınav Başvurusu – Oturum Bilgileri

30. OTURUM TERCİHLERİ

1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT):

 • YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer tüm adaylar için zorunludur.
 • 2021-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.
 • 2020-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2021-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (90,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT):

 • 2021-AYT’ye de girmek isteyen adaylar, “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretleyecekler, AYT’ye girmek istemeyen adaylar bu seçeneği boş bırakacaklardır.
 • AYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (90,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların AYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

DİKKAT:
2021-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir programa yerleşmek isteyenlerin (2020-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2021-AYT ve/veya 2021-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT):

 • 2021-YDT’ye de girmek isteyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini işaretleyeceklerdir. YDT’ye girmek istemeyen adaylar, “Yabancı Dil Testi (YDT)” seçeneğini boş bırakacaklardır.
 • YDT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu alanda değişiklik yapabileceklerdir.
 • Bu değişikliği yaptıktan sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (90,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların YDT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

DİKKAT:
2021-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla bir programa yerleşmek isteyenlerin (2020-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile) 2021-AYT ve/veya 2021-YDT oturumlarına başvuru yaparak katılmaları zorunludur.

GEÇ BAŞVURU GÜNLERİNDE OTURUM EKLEME İŞLEMİ

 • 4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında YKS’ye başvuran ancak, TYT ve/veya AYT ve/veya YDT’ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru günlerinde (17-18 Mart 2021 tarihi) bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecekler ve geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabileceklerdir.
 • 4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında YKS’nin herhangi bir oturumuna başvuru yaparak sınav ücretini yatıran adaylar, sistemde kayıtlı oturum bilgilerini geç başvuru günlerinde değiştiremeyeceklerdir.
 • 4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında 2020-TYT puanım 200 ve üzeridir, 2021-YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-TYT puanımı kullanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyerek başvuru ücretini yatıran adaylar, geç başvuru günlerinde bu bilgisini değiştirerek YKS oturumları için başvuru yapabileceklerdir. Bu adaylar, yatırmış oldukları başvuru ücreti ile seçmiş oldukları YKS oturumunun geç başvuru günü sınav ücreti arasındaki farkı sınav ücreti olarak süresi içinde yatırabileceklerdir

Sağlık/Engel Durumu Bilgileri Bölümü

YKS Sınav Başvurusu – Sağlık/Engel Durumu Bilgileri

31. SAĞLIK/ENGEL DURUMU BİLGİLERİ

 • Bu alan, sınava başvuran engelli adaylar ile sağlık sorunu nedeniyle engelli salonunda sınava alınması gereken adaylar tarafından doldurulacaktır. Diğer adaylar bu alanı boş bırakacaklardır.
 • Adaylar, SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNDA yer alan durumlardan kendilerine uygun olan seçenekleri işaretleyecektir.
 • Bu alanda işaretleme yapan adayların, Kılavuzda yer alan “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.
 • Bu alanda işaretleme yapan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi bulunmayan veya engel/sağlık bilgisi değişenlerin;

a) Verdikleri bilgileri doğrulayan bir Devlet veya üniversite hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporu/ÇÖZGER/sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini,
b) Doldurulmuş Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu,
c) Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini,
d) Engel/sağlık durumlarını anlatan dilekçeyi

başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları zorunludur.

 • Bu belgeleri süresi içinde ÖSYM’ye ulaşmayan adayların bu alanı boş bıraktıkları/ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı arşiv bilgilerinin halen geçerli olduğu kabul edilecek ve işlemler bu doğrultuda devam edecektir.
 • Sürekli engeli bulunan adayların 2014 yılından itibaren başvurdukları sınavlarda (EKPSS, e-YDS hariç) alınan engel durumu bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır.
 • Adayların başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce bu bilgilerini ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Sevgili öğrencim, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu nasıl dolduracağını ve hangi evrakları hazırlaman gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenmek için aşağıdaki linke tıklamalısın:

İnternet Erişim Şifresi İsteği Bölümü

YKS Başvuru Formu - İnternet Erişim Şifresi İsteği
YKS Başvuru Formu – İnternet Erişim Şifresi İsteği

32. İNTERNET ERİŞİM ŞİFRESİ İSTEĞİ

Başvuru işlemi sonrası Aday İşlemleri Sistemine ilk kez dâhil olan veya bir başvuru merkezinde sınav başvurusu esnasında internet erişim şifresi talebinde bulunan adaylara ücretsiz olarak geçici şifre verilmektedir.

 • Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır.
 • İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Bu nedenle şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu tümüyle adaya aittir.
 • Şifre ile adaylar:
  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr internet adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma
  • Tercih bildirme
  • Başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma
  • Sınava Giriş Belgesi edinme
  • Sınav ve yerleştirme sonuçlarını öğrenme
  • ÖSYM’nin yaptığı bütün sınavlara başvuru
  • ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda tercih işlemeleri
  • Sınav başvurularında ve tercih işlemlerinde değişiklik
  • Cevap kâğıdını görüntüleme
  • ÖSYM’nin belirleyeceği tarihlerde, sınava ilişkin bilgiler ile kimlik ve iletişim bilgilerini değiştirme/güncelleme
  • Eğitim bilgilerini ve diploma notu/puanı bilgilerini öğrenme, varsa engel durumu bilgilerini görme/inceleme
  • Evrak referans numarası alma ve şifresini değiştirme vb. işlemlerini yapabilirler.
 • Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle başka hiç kimseyle paylaşılmamalıdır.

ÖSYM AİS Şifremi Unutursam

 • İnternet erişim şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.
 • Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarının aslı ile birlikte (Mavi Kartlar, KKTC Kimlik Kartı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen “Geçici Kimlik Belgesi” de geçerlidir.) şahsen başvurarak ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır.
 • Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.
 • Cezaevinde olması nedeniyle bu merkezlere gidemeyecek olan adaylara, bulundukları cezaevi müdürlükleri tarafından şifre verilebilecektir.
 • Zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğu için şahsen bu merkezlere gidemeyecek olan adaylara ise askeri birlik komutanlarının resmi yazı ile ÖSYM’ye müracaat etmesi halinde, adayın ismine düzenlenmiş kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilebilecektir.
 • Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.

ÖSYM’nin sana vereceği şifre geçici şifredir. Bu şifre eline ulaştığında, ÖSYM aday işlemleri sayfasından giriş yapıp, şifreni kalıcı bir şifre ile değiştirmen gerekecek. Oluşturduğun kalıcı şifreyi özenle korumalı ve kimseyle paylaşmamalısın.

İmza Bölümü

33. ADAYIN İMZASI

Bu alana, mavi ya da siyah bir mürekkepli kalem ile imza atman gerekiyor.

Ekinde belge olan adaylar için aşağıdaki bilgi, kayıt sonlandıktan sonra kaydı yapan görevli tarafından doldurulacaktır.” ibaresi bulunan alan seninle ilgili değil, başvurunu alan görevli ile ilgilidir. Sen bu alana dokunmayacaksın.

2021 YKS Sınav Başvurusunun Tamamlanması

Sevgili öğrencim, başvuru işlemini tamalamak için 3 farklı seçenğin var.

a) Başvuru Merkezinde Yapılacak Başvurular

Bir başvuru merkezinden başvuru yapması gereken adayların, başvuru süresi içinde bir başvuru merkezine giderek başvurusunu yapması ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurusunu tamamlamaları gerekmektedir.

Bir başvuru merkezinden başvuru yapması gereken adaylardan ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören ve kendi okulu başvuru merkezi olanlar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

Bir başvuru merkezinden başvuru yapması gereken adaylardan ortaöğretim kurumundan mezun olanlar, açık lise öğrencileri, yurt dışı okulu mezunu/öğrencisi olanlar; başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Başvuru merkezlerinden şahsın bizzat kendisi dışında başvuru yapılamayacaktır. Başvuru Merkezleri, aday başvurularını resmî iş günlerinde ve çalışma saatlerinde alacaklardır.

Bir başvuru merkezinden başvuru yapması gereken adayların, başvuru merkezine giderken yanında bulundurması gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir (Başvuruda fotoğrafsız kimlik belgesi kesinlikle kabul edilmeyecektir.):

 • Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2021-YKS Aday Başvuru Formu
 • Nüfus cüzdanı veya fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı (Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi de geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

  Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir.)
 • Engelli/Sağlık Sorunu Olan Adaylar İçin;
  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporunun bir örneği
  • Engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan dilekçe
  • Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

   (Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu tam ve doğru olarak doldurulmuş olmalıdır. Bu belgeler, başvuru merkezine teslim edilmeyecek, aday tarafından başvuru süresi içinde doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir.),
 • Başvuru merkezlerinde eğitim bilgilerini değiştirebilir durumda olan adaylar için eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği

  (Bu durumdaki adayların eğitim bilgilerini gösterir (diploma, mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi vb.) resmî belgelerinin onaylı bir örneğini başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Belge noter onaylı veya mezun olduğu okul müdürlüğünden ön ve arka yüzü onaylı olmalıdır. Belgenin aslı ve bir fotokopisi adayın yanında bulunmak kaydıyla fotokopi belge, aslı kontrol edilerek başvuru merkezi görevlisi tarafından da onaylanabilecektir. Bu belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı süresince başvuru merkezlerinde muhafaza edilecek ve ÖSYM tarafından talep edilmesi halinde başvuru merkezlerince ÖSYM’ye gönderilecektir.)

Adayın, Aday Başvuru Formundaki bilgileri ile birlikte web kamerayla çekilecek fotoğrafı (Merkezimiz kayıtlarında da geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların) başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama aktarılacaktır.

Web kamerayla çekilecek fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Adayın kimliğini belirlemede, fotoğrafından tanınmasında güçlük çekilmesi halinde salon başkanının adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2021-YKS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri belgesini kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi dikkatlice kontrol etmeli, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri sisteme doğru olarak işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri vermelidir.

Fotoğraf uygun çekilmemiş ve/veya bilgiler sisteme doğru olarak işlenmemiş ise görevliden düzeltilmesi istenmelidir.

Bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, başvuru merkezine 10,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

Belgede yer alan şifre, adayın geçici şifresidir. Aday bu şifreyi en kısa sürede ÖSYM’nin internet adresinden değiştirmelidir. Aday, daha sonraki işlemlerde de kullanacağından şifresini unutmamalı ve hiç kimse ile paylaşmadan özenle saklamalıdır.

DİKKAT:
Başvuru bilgilerinizin doğruluğundan ve fotoğrafınızın uygunluğundan, başvurunuz onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Onaylanmış, fotoğraflı belgeyi alınız ve sınavın bütün aşamalarında size gerekli olabileceğinden saklayınız.

BU AŞAMADA BAŞVURU İŞLEMİNİZ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞTIR! Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ONAY KODUNU GÖREVLİYE BİLDİRİNİZ. Görevli onay kodunu girdikten sonra başvuru bilgileriniz sisteme kaydedilecektir.

Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağından sorumluluk adayın kendisine aittir.

Başvuru bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini süresi içinde yatırarak BAŞVURUNUZU TAMAMLAYINIZ.

Başvurunuzu başvuru tarihleri içinde https://ais.osym.gov.tr adresinden MUTLAKA KONTROL EDİNİZ.

Aday başvuru kayıt bilgilerinizin dökümünü edinerek sınavın
diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklayınız.

Adayların Sağlık/Engel Bilgileri:

 • Adayların 2014 yılından itibaren başvurdukları sınavlarda (EKPSS, e-YDS hariç) alınan engel durumu bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır.
 • YKS’ye başvuru esnasında engel/sağlık durumu bilgisi sistemde yer almayan adaylar, başvuru merkezinde sağlık kurulu raporlarını ibraz ederek bu bilgilerinin sisteme kaydını yaptırabileceklerdir.
 • Bu alanda yapılacak tüm işlemler resmî belgeye dayalı olarak yapılır.
 • Sistemde mevcut olan engel durumu bilgisinde değişiklik sadece ÖSYM tarafından yapılmaktadır.
 • Başvuru merkezlerinde engelli olarak ilk defa kaydı yapılan adaylar ile sistemde mevcut olan engel durumu bilgisinde değişiklik olan adayların Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.
 • Belgelerin asılları ÖSYM’ye gönderilmemeli, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine ve diğer başvuru merkezlerine de teslim edilmemelidir.

Cezaevinde olan adayalar:

 • Cezaevinde olan adaylar başvurularını, cezaevlerinde kendileri için oluşturulan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.
 • Bu adaylara, sınava ilişkin gerekli bilgi, belge, dokümanlar cezaevinde oluşturulan başvuru merkezlerince temin edilecektir.

b) İnternet İle Bireysel Başvurular

 • 2021-YKS’ye bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında “ADAY İŞLEMLERİ” alanındaki açıklamalar doğrultusunda başvuru işlemlerini yapacaklar ve süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 • İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 2 Mart 2021 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.

DİKKAT:
Başvuru bilgilerinin sisteme kaydının yapılması için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasının mutlaka görülmesi, sınav ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

 • İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde engel/sağlık bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

c) Yurt Dışından Başvurular/Askerlik Görevini Yapmakta Olan Adaylar

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan, başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) bir başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar ile askerlik görevini yapmakta olduğu için bir başvuru merkezine gidemeyen adaylar, başvurularını aşağıdaki şekilde yapacaklardır. Posta yolu ile başvuru alınmayacaktır.

Bu adaylar (askerlik görevini yapmakta olanlar hariç), sınava Ankara- Çankaya veya İstanbul-2’de gireceklerdir.

 1. Yabancı uyruklu adaylardan MERNİS’te Y.U. numarası bulunmayanlar, Y.U. Numarası alacaklardır.
 2. Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Çağrı Merkezi’ni başvuru süresi içerisinde bir yurt dışı telefon numarasından arayarak sınava yurt dışından başvuracaklarını bildireceklerdir. Çağrı Merkezi Personeli ilgili adayın sınava yurt dışından başvuru yapacağını sisteme kayıt edecektir. Askerlik görevini yapmakta olan adaylar, başvuru süresi içerisinde ÖSYM Çağrı Merkezi’ni arayarak sisteme kaydını sağlayacaktır.
 3. Adaylar, T.C Kimlik / Y.U. Numarası ve şifresiyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne (AİS) giriş yaparak başvuru bilgilerini sisteme kaydedeceklerdir. ÖSYM aday internet erişim şifresi olmayanlar, ÖSYM’nin Çağrı Merkezinden şifrelerini edineceklerdir.
 4. Başvuru bilgilerini sisteme kaydeden adaylar, başvuru süresince ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün 23.59’a kadar (Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda ücret geç başvuru günlerinde ödenmelidir.) www.osym.gov.tr internet adresinde e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini TL. olarak yatıracaklardır.
 5. Adaylar, başvuru süresi içinde başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamalıdır.
 6. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar; fotoğraf alanını boş bırakacaklardır. Ayrıca adaylar, eğitim bilgileri alanında güncelleme/ekleme yapabileceklerdir (MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olanlar hariç).
 7. 6. maddede belirtilen adaylardan sınav ücretini yatırarak sınava başvuranlar, sınav tarihinden önceki son resmî iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA), Ankara Ulus ÖSYM bürosuna veya İstanbul Üsküdar Sınav Koordinatörlüğüne aşağıdaki belgelerle birlikte şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlayacaklar ve Sınava Giriş Belgelerini edinebileceklerdir. Bu belgelerden biri bile eksik olan adaylar, sınava başvuruları tamamlanmamış olacağından, Sınava Giriş Belgelerini edinemeyeceklerdir:

  a) Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi
  b) Başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmî bir belge (pasaportun aslı ve pasaport girişçıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir örneği)
  c) Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı örneği (eğitim durumunda herhangi bir güncelleme/ekleme yapılmış ise)

  Askerlik görevini yapmakta olan adayların ise aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

  a) Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi
  b) Sınava giriş için geçerli kimlik belgesi ve askeri kimlik belgesi
  c) Birliğinden alınacak yazı.
  d) Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı örneği (eğitim durumunda herhangi bir güncelleme/ekleme yapılmış ise)
 8. Yukarıda belirtilen belgeler, başvuru merkezi görevlisince kontrol edilecektir. Adayın, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafının bulunmaması durumunda fotoğrafı çekilecek; adayın eğitim bilgisi alanındaki beyanı, eğitim bilgilerini gösterir belge doğrultusunda başvuru merkezi görevlisi tarafından sistemde onaylanacaktır.
 9. Yurt dışından başvuran adayların pasaportundaki giriş-çıkış tarihleri doğrultusunda yurt dışında olduğu süre sınavın başvuru süresinin tamamını kapsamadığı tespit edilenlerin (başvuru yaparak sınav ücretini yatırmış olsalar bile) başvuruları kabul edilmeyecek, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. Pasaportunda giriş-çıkış tarihi belirtilmeyenler için e-devletten alınan belgeler, belge doğrulama adresinden kontrol edilerek kabul edilecektir. Yurt dışından başvuru için sisteme kayıt olan adaylardan yurt dışında olduğu süre sınavın başvuru süresinin tamamını kapsamadığı tespit edilenlere Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyeceğinden bu durumdaki adayların sistemdeki yurt dışı kayıt bilgilerini ÖSYM’ye başvurarak sildirmeleri ve yurt içindeki bir başvuru merkezinden sınavın başvuru süresi içinde başvurularını yapmış olmaları gerekmektedir.
 10. Belgelerinde eksiklik/ tutarsızlık olan adaylar ile sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adaylar için yukarıda belirtilen işlemler yapılmayacak, bu durumdaki adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek ve sınava alınmayacaklardır. Bu adayların başvuru kayıt bilgileri de silinecektir.
 11. Başvuru merkezi görevlisince adayın pasaportu incelemeden hemen sonra adaya geri verilecek, diğer belgeler teslim alınacaktır.
 12. 6. madde kapsamında olmayan ve başvurusunu ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapan adaylar, bireysel başvuru yapan adaylar gibi işlem yapacaklardır.

Yurt dışından başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde engel/sağlık bilgisi bulunmayanların veya bu bilgilerinde değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

2021 YKS Sınav Ücreti ve Ödemesi Hakkında Her Şey

Sınav Ücretin Ne Kadar Olacak?

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

 • Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL
 • TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL
 • TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL

yatıracaklardır.

Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Başvuru ücreti ödemesi;

 • başvuru işlemleri bittikten,
 • başvuru formu alındıktan sonra

yapılır.

Sınav ücreti ödemeleri; 4 Şubat 2021 ile 3 Mart 2021 tarihleri arasında yapılmalıdır.

2021 YKS Başvuru Ücretleri Nereden Ödenir?

Ödeme işlemini iki farklı yolla yapabilirsin. Bu yollar şunlardır:

 1. Bankadan
 2. Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla

Bankadan 2021 YKS Sınav Ücreti Nasıl Yatırılır?

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların;

 • banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve YKS sınav ücretini yatıracağını belirtmesi,
 • parayı yatırdıktan sonra, bankadan aldıkları dekont üzerindeki
  • T.C. Kimlik Numarası,
  • adı,
  • soyadı ve
  • sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve
 • dekontu saklamaları

gerekmektedir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

2021 YKS Sınav Ücreti Ödemesi Alan Bankalar

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırma özelliği olan ATM cihazı bulunan şubelerde, gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir.

Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Yurt içi başvurularda ve KKTC’den yapılan başvurularda YKS sınav ücretinin yatırılabileceği bankalar şunlardır:

 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internetbankacılığı ve şubeler
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Yurt Dışından Başvuranlar İçin Sınav/Başvuru Ücretlerinin Yatırılması

Yurt dışından sınava başvuran adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

Geç Başvuru Günlerinde Ödeme İşlemi

Geç Başvuru Günlerinde başvuru yapan adaylar, sınav ücretini sadece ÖSYM’nin web sitesindeki e-İşlemler sayfasından yatırabilir, bankalardan yatıramaz.

Ödeme Yapmayan Adayların Durumu

Başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra süresi içinde sınav ücreti yatırılmalıdır.

Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Başvuru Formunun ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK bilgi alanını işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurum tarafından onaylanan adaylar hariç).

2020 TYT Puanını Kullanmak İsteyenlerin Ödeme İşlemi

Bir önceki yılın TYT puanı ile yerleşmek isteyen adayların, YKS başvurularını başvuru süresi içinde yapmaları ve başvuru ücretini yatırmaları zorunludur. Başvuru yapmayan veya başvuru yaptığı hâlde başvuru ücretini yatırmayan adaylar değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinin hiçbir aşamasına katılamayacaktır.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

12 yorum “2021 YKS Sınav Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey”

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>