Online Kimya Özel Dersi Al

ÜCRET

KONU

TARİH

YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hakkında Herşey

YKS Sınavı 2021

YKS örtaöğretim puanı ifadesi ile kastettiğim şey aslında YKS puanları hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanının etkisidir. YKS sınavına giren ve barajı aşan her öğrenci için bir Ortaöğretim Başarı Puanı kısaca OBP hesaplanır.

YKS Sınavında Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

Sevgili öğrencim, Ortaöğretim Başarı Puanı, diplomanda yazan mezuniyet notuna bakılarak hesaplanan bir puandır. OBP, aldığın YKS puanlarına eklenerek, YKS yerleştirme puanların hesaplanır.

Yerleştirme puanı hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklamalısın.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Nasıl Hesaplanır?

En düşük ortaöğretim başarı puanı 250, en yükeği ise 500 dür. Şöyle:

Ortaöğretim başarı puanı hesaplanırken, 100 üzerinden hesaplanmış diploma notun, 5 ile çarpılır. Böylece bir öğrencinin diploma ortalaması 100 ise ortaöğretim başarı puanı 100×5 ten 500 olur. Bu puan, en yüksek ortaöğretim başarı puanıdır. Diploma notu olmayan ya da 50’nin altında olan adayların diploma notu 50 kabul edilir. Yani en düşük diploma notu 50 alınır. Böylece en düşük ortaöğretim başarı puanı da 50×5 ten 250 olur.

Ortaöğretim Başarı Puanında Okulun Bir Etkisi Var Mı?

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacak, okul bazında işlem yapılmayacaktır.

E-Okul Sisteminde Diploma Notun Var Mı?

ÖSYM diyor ki:

Son sınıftaki adayların 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanmasında kullanılacak olan diploma notu bilgisi, Merkezimiz tarafından MEB e-okul sisteminden (Temmuz ayı içerisinde) ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Bu sisteme KKTC okulları dâhil değildir. Adaylar, ÖSYM tarafından duyurulacak tarihlerde, okul ve diploma notu bilgilerini aday işlemleri sisteminden kontrol edebilecekler ve değişiklik taleplerini ÖSYM üzerinden değil okulları aracılığıyla e-okul üzerinden yapacaklardır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM değil, zamanında notlarını kontrol etmeyen veya diploma notunun düzeltilmesi için okulunu uyarmayan adaylar sorumlu olacaktır. Değişiklik işlemleri sadece ÖSYM tarafından belirlenen süreler içinde yapılabileceğinden adayların, ÖSYM’nin internet sayfasında yapılacak duyuruları dikkatle takip etmeleri ve varsa düzeltme taleplerini zamanında kendi okullarına iletmeleri gerekmektedir.

KTC okulları için 2020-YKS’ye başvuran adayların diploma notları Temmuz ayı içerisinde ÖSYM’nin internet sayfasında belirtilecek olan tarihler arasında, adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda internet aracılığıyla toplanacaktır. Okul müdürlükleri tarafından ÖSYM’ye elektronik ortamda bildirilen diploma notları listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Adayların bu bilgilerini ayrıca https://ais.osym.gov.tr internet adresinden de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler, süresi içinde sadece ilgili okul tarafından yapılacaktır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM’ye eksik veya yanlış bildirilmesinden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

ÖSYM YKS Klavuzu – 2020

Sistemdeki Eğitim Bilgilerinin Onaylanması

ÖSYM diyor ki:

2020-YKS’ye başvuran adayların YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini, 30 Haziran – 7 Temmuz 2020 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir. Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 30 Haziran – 7 Temmuz-20 20 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi MEB e-Okul sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında https://ais.osym.gov.tr adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme taleplerine ilişkin Merkezimizce yapılacak işlem bulunmamaktadır.

2020-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz 20 20 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup, bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim önem arzetmektedir. OBP’ye ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacaktır.). Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

ÖSYM YKS Klavuzu – 2020

YKS Sınavına Giren Üniversite Öğrencileri İçin OBP ve Ek Puan Durumu Nedir?

Bir önceki yıl YKS sınavından aldığın puan ile bir yükseköğretim programına yerleştiysen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olduysan, bu yıl alacağın YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Yani OBP ve varsa ek puanın yarı yarıya azalacaktır.

Bir önceki yıl YKS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacak ve bu adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayıları yarıya düşürülecektir.

YKS Sınavında Üniversiteye Yerleşip Liseden Mezun Olamayanlar için OBP ve Ek Puan Durumu

Bu konuda ÖSYM, 2020 yılı YKS Klavuzunda bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamaya göre; 2019 yılında, lise son sınıf öğrencisi iken, henüz mezun olmadığı halde sınava giren adaylardan, bir yükseköğretim programına yerleşme hakkı kazananların, kazandıkları bölümlere geçici kayıtları yapılmıştır. Fakat okuduğu lisedeki bütünleme veya tek ders sınavını geçemeyen ve 31 Aralık 2019 tarihine kadar mezuniyet belgelerini getiremeyen adayaların üniversite kayıtları kabul edilmemiş veya geçici kaytıları silinmiştir. ÖSYM, bu adaylara, bir sonraki yıl yapılan YKS sınavına girdikleri taktirde, OBP veya Ek puan kesintisi uygulamayacağını da bildirmiştir.

Mezun Olunca ÖSYM’ye Bildirmek Gerekiyor Mu?

Bu durumdaki adayların, liselerinden mezun olduklarını açıklamak için ÖSYM’ye bir dilekçe ya da belge göndermesine gerek yoktur. ÖSYM gerekli bilgileri e-Okul sisteminden almaktadır.

DERSİN SONU

Kimya Özel Dersi Al

Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

6 yorum “YKS Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hakkında Herşey”

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu kadar HTML serbest:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>